Havacılık sektörü INTAVIC’te buluştu

Türk Hava Kurumu Üniversitesi, 2 yılda bir düzenlenen ve bu yıl 4’üncüsü yapılan Uluslararası Havacılık İşletmeciliği Konferansı’nda (INTAVIC), kamu ve özel sektörde havacılığın önemli kuruluşlarının temsilcileriyle akademisyenleri buluşturdu. Ankara’da düzenlenen konferansın açılışında konuşan Sivil Havacılık Genel Müdürü Bahri Kesici, Türkiye’de sivil havacılığın geldiği nokta hakkında bilgi verdi. Bahri Kesici, “Sektör büyüklüklerimiz dünyayla kıyaslandığında hafife alınacak seviyede değiliz. Uçaklarımız, teknisyenlerimiz, havaalanlarımız açısından her anlamda ilk 20’nin içindeyiz. Türkiye’de havacılık sektöründe 11.000’den fazla pilot, 5 bine yakın teknisyen bulunuyor. Geçtiğimiz yıl Türkiye 11 havayolu şirketiyle hem yolcu hem kargo taşıdı. Havayolu şirketlerimiz 126 ülkede 318 noktaya uçuş yapıyor. Uluslararası düzeyde bunun başka bir örneği yok” diye konuştu.
JETGİLLER GERÇEK OLUYOR
Türk Kurumu Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Cem Harun Meydan ise konuşmasında “Türk Hava Kurumu’nun kuruluş felsefesine bağlı olarak havacılığın Türkiye’de gelişiminde üzerimizde önemli bir rol olduğu bilinciyle davranıyoruz. 22-23 Şubat tarihlerinde gerçekleştirdiğimiz Arama Konferansı’nda havacılığın yönetimi ve geleceğini devlet ve havacılık sektöründen çok sayıda katılımcıyla birlikte tartıştık. Uluslararası alanda da etkin olmak niyetiyle Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü’nün başlattığı Yeni Nesil Havacılık Profesyonelleri Programı’nın ve Uluslararası Havacılık ve Uzay Eğitim Kurumları Birliği’nin üyesi olarak çalışmalarımız sürüyor” dedi. TAV Havalimanları Genel Müdürü Nuray Demirer de “Sektör, transparan tavanı olan uçaklar, beden yapısına göre şekil alan koltuklar, uçuş sırasında üç boyutlu oyun oynama imkanı, hologramlı görüşmeler, sosyalleşme bölümü gibi yeniliklere hazırlanıyor. Yakında, New York – Londra arasını 9 saat yerine 3,5 saatte uçabileceğimiz uçaklarla tanışacağız. Uçan taksiler kullanılmaya başlayacak. Yani Jetgiller gerçek olacak” diye konuştu.
YAPAY ZEKA KULLANIMI ARTIYOR
Türkiye Özel Sektör Havacılık İşletmeleri Derneği (TÖSHİD) Başkanı Bülent Demirci de “Bugün dünyada 1.303 ticari havayolu şirketi var. 3.759 tarifeli havalimanı, 170 hava trafik kontrol 31.717 ticari uçak mevcut. Her 20 yılda bir, uçak sayısı ikiye katlanıyor. Yaklaşık 6,8 trilyon dolarlık değeri olan bir uçak satışı söz konusu. Havacılıkta robot ve yapay zeka kullanımı giderek artıyor. Yüz tanıma sistemi, self bagaj check-in, block chain/ayak izi teknolojileri geliştiriliyor. Pekin Yeni Havalimanı’nda iç hat gidiş katlarından birinde hiç personel olmayacak” diye konuştu.
SEKTÖR TEMSİLCİLERİ AKADEMİSYENLERLE BULUŞTU
Avrupa Havacılık Enstitüsü Genel Direktörü Diana Dumitrache, Sabiha Gökçen Havalimanı Genel Müdürü Azmi Murad ve Ukrayna Ulusla Havacılık Üniversitesi Dekanı Prof. Dr. Oksana Ilienko’nun da konuşma yaptığı açılış bölümüne Türk Hava Kurumu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Erman Akbulut, Genel Sekreter Kudret Erkan, Sivil Havacılık Genel Müdür Yardımcısı Haydar Yalçın, akademisyenler, havacılık sektörü temsilcileri ve üniversiteleri katıldı. Açılışın ardından 4. Uluslararası Havacılık İşletmeciliği Konferansı’nın (INTAVIC) panel bölümüne geçildi. İki gün süren panellerde Türk Hava Yolları, HAVELSAN, TAI, Türkiye Havayolu Pilotları Derneği (TALPA) ve SSB gibi kuruluşlar ile 20’ye yakın üniversiteden akademisyenler sunum yaptı.