(THK) Üniversitesi’nden Doç. Dr. Suat Dengiz’in simülasyonu

Tanrı parçacığının varlığını ortaya koyan Peter Higgs’in 90’ıncı doğum gününe özel hazırlanan katalog için, Türk Hava Kurumu (THK) Üniversitesi’nden Doç. Dr. Suat Dengiz’in simülasyonu seçildi

Edinburgh Üniversitesi Higgs Enstitüsü Teorik Fizik Merkezi, tanrı parçacığının varlığını 1964 yılında teorik olarak ortaya koyan ve bilim dünyasında çığır açan ünlü İngiliz fizikçi Peter Higgs’in 90’ıncı doğum günü için düzenlenen etkinlikler kapsamında bir katalog hazırladı. Katalogda, Peter Higgs’in tanrı parçacığını meydana getiren ve ünlü fizikçinin adı verilen potansiyelin iki farklı simülasyonuna yer verildi. Kataloğu hazırlayan bilim komisyonu, dünyanın dört bir yanından on binlerce fizikçinin hazırladığı simülasyonlar arasından, Avrupa Nükleer Araştırmalar Merkezi’nin (CERN) potansiyeli ve üniversitemizden Doç. Dr. Suat Dengiz’in simülasyonu seçildi.

Üniversitemizin Makine Mühendisliği Bölümü’nde görev yapan Doç. Dr. Suat Dengiz, simülasyon çalışmasını, doktora yaptığı 2014 yılında, Uşak Üniversitesi’nden Dr. Ercan Kılıçarslan ve TED Üniversitesi’nden Dr. Ender Eğlenceoğlu’nun yardımıyla yaptığını söyledi. Doç. Dr. Dengiz, simülasyonun Higgs’in ileri sürdüğü kütlesiz parçacıkların simetrik kırılma yoluyla nasıl kütle kazandığını anlattığını belirtti. Dengiz, “Simülasyonu doktora çalışmalarım sırasında, arkadaşlarımla birlikte hazırlamıştık. Doktora tezimde de kullandığım bu simülasyon, Edinburgh Üniversitesi Higgs Enstitüsü tarafından, Higgs’in doğum günü kataloğu için tercih edilmiş” dedi.