THK’nın VIP kuşu yurda döndü

Türk Hava Kurumu’na bağlı Gökçen Havacılık’a ait ve VIP yolculuklar için hizmet veren Cessna Citation XL5+ jet uçağı, bakım için bulunduğu Avusturya’dan döndü. Viyana’dan pilotlar Mustafa Gedik ve Barış Hendem yönetiminde getirilen TC-DAK tescil numaralı 2 motorlu jet yolcu uçağı, yaklaşık 2 saatlik bir uçuşun ardından Ankara Etimesgut Havaalanı’na iniş yaptı.

İŞADAMLARI, SİYASETÇİLER VE SANATÇILAR KİRALIYOR

Gökçen Havacılık Genel Müdürü Ercan Caner, uçağın birkaç gün içinde kiralık olarak VIP hizmeti vermeye başlayacağını söyledi. Caner, “Uçağımızı genellikle işadamları, bürokratlar, siyasetçiler ve sanatçılar kiralıyor. Saatlik olarak ödenen kiralama ücreti, pilotu kendilerinin ya da bizim temin etmemiz ve diğer birçok etkene göre değişiyor. Envanterimizde bunun gibi bir adet daha kiralık VIP jet uçağı var” dedi.

YEMEK SERVİSİ YAPILABİLİYOR

Uçak hakkında bilgi veren kaptan pilot Mustafa Gedik ise 2009 yılında üretilen 7+1 kişilik uçağın menzilinin 3.500 kilometre olduğunu söyledi. Gedik, “İki adet jet motoruna sahip uçağımızın uzunluğu 52 feet, kabin yüksekliği 1,73 metre, kabin içi yüksekliği 1,68 metre. Saatte 760 kilometre hıza ulaşabiliyor” diye konuştu. Gökçen Havacılık yetkilileri uçağın yolcularına konforlu bir uçuş sağladığını, önceden bildirilmesi durumunda istedikleri yemek ve içecek servisi yapılabildiğini söyledi.