Mezuniyet törenimiz gösterilerle renklendi

 

 

Havacılık konusunda Türkiye’nin tek ihtisas üniversitesi olarak sıra dışı bir mezuniyet töreni düzenledik. Törende eğitim uçaklarıyla gösteri uçuşu, radyo kontrollü model uçak ve motorlu yamaç paraşütü gösterileri yapıldı. Üniversiteden 3’ünce ve 4’üncü dönem birincileri olarak mezun olan öğrenciler de yerden 25 metre yükseklikte temsili olarak balondan kep attı. Mezun olan bir kız öğrencinin, erkek arkadaşından evlenme teklifi alması da törenin bir başka sürprizi oldu. Törene Türk Hava Kurumu Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı ve Türk Hava Kurumu Genel Başkanı Ahmet Bertan Nogaylaroğlu, Rektör Prof. Dr. Ahmet Erman Akbulut, üniversite ve Türk Hava Kurumu yöneticileri, akademisyenler, öğrenciler ve aileleri katıldı. Sivil Havacılık Genel Müdür Vekili Bahri Kesici, mezun olan öğrencilerimizi kutladı.

 

659 ÖĞRENCİ DİPLOMA ALDI

Türk Hava Kurumu Üniversitesi’nin 2018-2019 Mezuniyet Töreni, Türkkuşu Kampüsü’nde gerçekleşti. Törende, 4 fakülteye bağlı 13 bölüm ve Meslek Yüksekokulu’na bağlı 3 programdan mezun olan 659 öğrenci diplomalarını aldı. Mezuniyet töreni sıra dışı ve renkli gösterilere sahne oldu. Gösteriler, 3 eğitim uçağının alçak uçuşuyla başladı. Uçaklar, etkinlik alanındaki konukları selamlayarak heyecan verici bir geçiş gösterisi yaptı. Üniversitenin mezuniyet töreninde eğitim uçaklarından sonra radyo kontrollü model uçak sahneye çıktı. Ustalık isteyen manevralarla gökyüzünde taklalar atan, dumanla kalp işareti çıkaran model uçak, bir ara sahnenin hemen üstünde askıda kalarak gösterinin en çarpıcı anını sahneledi.

 

BALONDA KEP SERAMONİSİ

Model uçağın ardından motorlu yamaç paraşüt gösterileri başladı. Paraşütçüler, Türk Bayrağı, Atatürk fotoğrafı ve Türk Hava Kurumu Üniversitesi logosunun bulunduğu afişlerle gökyüzünde tur attı. Türk Hava Kurumu Üniversitesi mezuniyet törenindeki gösterilere noktayı koyan ise balondan kep atma seramonisi oldu. Üniversitenin 3’üncü ve 4’üncü dönem birincileri Anas Semali ile Utku Uluer, yaş kütüğüne mezuniyet plakalarını çaktıktan sonra tüm arkadaşları adına yerden 25 metre yükseklikteki balondan kep attı. Balondaki sembolik seramoninin ardından yerde tüm öğrenciler kep fırlattı. Organizasyonda romantik bir sürpriz de yaşandı. Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri Programı’ndan mezun olan Merve Nur Bayar, diplomasıyla sahneden iner inmez, 5 yıldır tanıdığı erkek arkadaşı Orhan Koçak’tan evlilik teklifi aldı. Teklifi kabul eden Merve Nur Bayar ve sürpriziyle herkesi şaşırtan Orhan Koçak, kısa süre sonra nişanlanma kararı aldı.

 

ULUSLARARASI ÇALIMALAR

Türk Hava Kurumu Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı ve Türk Hava Kurumu Genel Başkanı Ahmet Berat Nogaylaroğlu, törendeki konuşmasında, kurulduğu 2011 yılından bu yana 8.691 mezun veren üniversitenin şu anda öğrenim gören 3 bini aşkın öğrencisinin 285’inin yabancı ülkelerden geldiğini belirtti. Üniversitenin uluslararası düzeydeki projeleri ve işbirliği çalışmaları hakkında da bilgi veren Nogaylaroğlu şunları söyledi: “Moskova RUDN Üniversitesi, Uluslararası Makedonya Üniversitesi, Ukrayna Ulusal Havacılık Üniversitesi, Ukrayna Devlet Teknoloji Üniversitesi ile anlaşmalar yaptık. Çin Sivil Havacılık Üniversitesi, Çin İnsansız Hava Araçları Üniversitesi, Çin Devlet Teknoloji Enstitüsü, Amerika Birleşik Devletleri Embry-Ridle üniversiteleriyle eğitim işbirliği anlaşma sürecimiz devam ediyor. Bu anlaşmalar sonucunda, Uzay ve Uçak mühendisliği bölümleri için öğrenci ve öğretim üyesi değişimi gerçekleştireceğiz. Ayrıca, ERASMUS öğrenci ve akademisyen değişimi programı çerçevesinde 29 Avrupa Birliği üniversitesiyle birlikte çalışıyoruz. Libya, Irak, Tanzanya ve Somali ile yapılan anlaşmalarla bu ülkelerden öğrencilere üniversitemizde eğitim imkânı sağlıyoruz ki bu ülkelerin sayısı artmaya devam ediyor. Hemen eklemek isterim ki, Çinli 2 havayolu şirketine pilot yetiştirmek üzere ön mutabakat sağlamış bulunuyoruz. THK Havacılık Vakfı tarafından üniversitemiz ve Makedonya’da konuşlu Uluslararası Balkan Üniversitesi ile müşterek olarak Üsküp’te bir Havacılık Fakültesi ve Havacılık Meslek Yüksek Okulu açma kararı alındı. Kuruluşa ilişkin işlemler hızla devam ediyor. Bu eğitim kurumları vasıtasıyla Balkanlar bölgesindeki 9 ülkeye havacılık eğitimi verebilecek bir eğitim yapısı inşa etmiş olacağız.”

 

MİTOLOJİK BİR CEVHERİN SORUMLULUĞU

Rektör Prof. Dr. Ahmet Erman Akbulut da konuşmasına “Türk Hava Kurumu Üniversitesi bir gelecek projesidir. İstikbali göklerde aramanın bilimsel platformudur. Üniversitemiz mitolojik bir cevherin bilgi tabanlı geleceğe taşınması sorumluluğunun, iradesinin somutlaşmış halidir” sözleriyle başladı. Prof. Dr. Akbulut son dönemde atılan adımlarla ilgili ise şu bilgileri verdi: “Dışişleri Bakanlığı AB Ulusal Ajansı tarafından, üniversitemizin en yüksek oranda öğrenci ve öğretim üyesi değişimi sağlaması nedeniyle ek bütçe tahsisi sağlanmış, Dışişleri Bakanlığı koordinesinde üniversiteler ve büyükelçilerle yapılan toplantıda üniversitemiz öğrencisi Türkiye’deki tüm öğrenciler adına konuşma için seçilmiştir. THY ile yapılan anlaşmayla öğrencilerimize pilot olarak istihdam ve TAI anlaşmasıyla staj imkânı ile Türkiye’nin gelecekteki havacılık ve uzay projelerinde rol alma şansı sağlanmıştır. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından Türkiye’de mevcut 4 kategori İnsansız Hava Aracı eğitim görevi üniversitemize verilmiş, bu alandaki öncü rolümüz tescillenmiştir. THK ve TUA’nın destekleriyle faal uçak sayısı ve öğretmen pilot sayısındaki artış sonucunda pilot eğitim uçuşları tamamlanarak bu konudaki sorunlar büyük ölçüde ortadan kaldırılmıştır. Mühendislik öğretim elemanlarımızdan bir grubun geliştirdiği proje ODTU Elginkan Vakfı büyük ödülünü ve TUBITAK proje desteğini kazanmıştır. Öğrencilerimiz ABD’de yapılan hava aracı ve roket projelerine katılım başarısını göstermiştir.”