THK Havacılık Vakfı ve THK Üniversitesinden Balkanlarda Önemli Adımlar

Türkiye’nin ilk havacılık ve uzay bilimleri üniversitesi olan THK Üniversitesi ve üniversitenin kurucusu olan THK Havacılık Vakfı tarafından merkezi Makedonya’da olmak üzere havacılık ve uzay bilimleri alanında yükseköğretim kurumları kurulmasına yönelik çalışmalara devam edilmektedir.
THK Havacılık Vakfı Mütevelli Heyeti, E. Hava Pilot Tümgeneral Ahmet Bertan NOGAYLAROĞLU başkanlığında yapılan toplantıda, Üsküp’te Uluslararası Balkan Üniversitesi (UBÜ) yerleşkesinde bir Havacılık Fakültesi ve Havacılık Meslek Yüksek Okulu açılması kararı almıştır.
Söz konusu karara ilişkin hazırlıkları yürütmek, UBÜ ve kurucu vakfı olan Üsküp Kültür ve Eğitim Vakfı ile işbirliği esaslarını görüşmek üzere, THK Üniversitesi Mütevelli Heyeti Üyesi ve THK Genel Başkan Yardımcısı Ömer Bülent ARSLAN ve THK Üniversitesi’nden öğretim üyeleri Prof. Dr. Cem Harun MEYDAN, Dr. Haydar ATEŞ ve Dr. Meltem Yıldırım İMAMOĞLU geçtiğimiz hafta sonu Üsküp’e gitmiştir. Uluslararası Balkan Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı işadamı Aydoğan ADEMOSKİ ve Rektör Prof. Dr. Mehmet Dursun ERDEM ile yapılan görüşmelerde eğitim kurumlarının kurulmasına ilişkin yol haritasının esasları ortaya konmuş, Üsküp’te THK Havacılık Vakfı’nın bir şubesinin açılması ve Makedonya’da THK tarafından uçuş okulu kurulması ile havacılık alanında diğer işbirliği esasları da gündeme gelmiştir. Heyet tarafından Makedonya’nın ilk Türk Devlet Bakanı Elvin Hasan ve Türkiye’nin Üsküp Büyükelçisi Tülin Erkal KARA’da ziyaret edilerek projeler anlatılmış ve bu konuda yapılacak çalışmalarda katkı sağlamaları talep edilmiştir.
THK Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Erman AKBULUT, Üsküp’te açılacak olan Havacılık Fakültesi ve Havacılık Meslek Yüksek Okulu’nun yalnızca Makedonya değil havacılık konusunda yükseköğretim kurumu olmayan diğer balkan ülkeleri için de önemli olduğunu ve tüm Balkan coğrafyasına hizmet edeceğini belirtmiştir.