TÜRK HAVA KURUMU ÜNİVERSİTESİ’NDEN BALKANLARDA ÖNEMLİ ADIM

 

Türkiye’nin ilk havacılık ve uzay bilimleri üniversitesi olan Türk Hava Kurumu (THK) Üniversitesi Makedonya’da konuşlu Uluslararası Balkan Üniversitesi ile karşılıklı eğitim işbirliğine yönelik önemli bir adım atarak, Balkanlar bölgesindeki havacılık ve uzay bilimleri alanındaki yükseköğretim ihtiyacını giderme yönünde güçlü iradesini ortaya koydu.

Uluslararası Balkan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Dursun ERDEM’in Ocak 2019 tarihinde THK Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Erman AKBULUT’u ziyareti ile başlayan çalışmalar, 24-26 Ocak tarihlerinde THK Üniversitesi Öğretim üyeleri Dr. Haydar ATEŞ, Dr. Dilek KOÇAK; Dr. Bahar AŞÇI ve Dr. Sinan KÖRPE’den oluşan heyetin Makedonya’ya giderek Uluslararası Balkan Üniversitesi yaptığı görüşmelerle somut adımlar haline geldi.

Her iki üniversite rektörleri tarafından Eğitim İşbirliği Protokolü ile karşılıklı öğretim elemanı ve öğrenci değişimine ilişkin protokol imzalanarak yürürlüğe girdi. Ayrıca ortak diploma verilebilecek bölüm ve programlar belirlenerek, bu konularda protokoller hazırlanmaya başladı. Bu kapsamda yapılan çalışmaların daha da ileri götürülerek, her iki ülke yükseköğretim kurumu yetkililerinin de uygun görüşü alınması ile Makedonya’da müşterek havacılık fakültesi kurulmasına yönelik çalışma yapılması konusunda mutabakat sağlandı.

THK Üniversitesi heyeti Makedonya’daki temasları kapsamında, Makedonya hükümetinin ilk Türk asıllı bakanı olan Devlet Bakanı Elvin Hasan ve Türk asılı milletvekili Enes İbrahim’le de bir araya gelerek THK Üniversitesi’nin projelerini anlattı. Bakan tarafından THK Üniversitesi ve Uluslararası Balkan Üniversitesi’nin bu öneli girişiminden Makedonya Cumhurbaşkanı ve Başbakan’ınında bilgisi ve önemli desteği olduğu beyan edildi.

THK Üniversitesi ve Uluslararası Balkan Üniversitesi’nin bu müşterek çalışmasında yalnız Makedonya değil, Balkanlar bölgesindeki tüm ülkelere hitap edecek bir havacılık yükseköğretim kurumu oluşturulması hedeflenmiştir.