THK Üniversitesi Heyeti’nin Çin Temasları

Çin’in Shenzhen şehrinde düzenlenen Birleşmiş Milletler Uluslararası Sivil Havacılık Organizasyonu (lCAO) NGAP (Next Generation Aviation Professionals) Zirvesi’ne katılan THK Üniversitesi heyeti müteakiben Shenzhen şehrindeki Dünya İnsansız Hava Araçları Federasyonu merkezini ziyaret etmiş ve işbirliği protokolü imzalanması için gerekli koordinasyonu yapmıştır.

17 Aralık 2018 tarihinde ise Çin’de mevcut 6 havacılık üniversitesinden en büyüğü, Chengdu şehrindeki, CAFUC Çin Havacılık ve Pilot Eğitimi Üniversitesi ile görüşmelere SHGM Gn. Md. Yardımcısı Haydar Yalçın ve THY’den Dr. Hasan Uncular ile birlikte THK Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Haydar Ateş ve THK’dan pilot Ercan Caner katılmıştır.

SHGM Gn. Md. Yardımcısı Haydar Yalçın, üniversiteler arası işbirliğinin geliştirilmesine yönetim olarak her iki  ülke üst düzey  yönetiminin güçlü  bir irade ortaya koyduğunu belirterek işbirliğinin  daha  ileri düzeylere taşınması için  her iki ülkenin  sivil havacılık yetkililerinin  karşılıklı  görüşmelere  devam ettiğini  ve üniversiteleri de işbirliği için teşvik ettiklerini  vurgulamıştır.

THK Üniversitesi yetkililerinin CAFUC Havacılık ve Pilot Eğitimi Üniversitesi ile yapılan görüşmelerde, Türkiye’nin havacılık ve uzay bilimleri alanındaki ilk ve tek üniversitesi olan THK Üniversitesi ile programlarının büyük ölçüde örtüştüğü ortaya konularak yakın işbirliği için gerekli çalışmalara başlanmıştır.

CAFUC üniversitesi 10.000’i pilotaj olmak üzere yaklaşık 20.000 öğrencisi ile Çin’in en büyük havacılık üniversitesi olup Çin sivil havacılık teşkilatının pilotlarının yaklaşık %80’ini her biri havaalanını bünyesinde bulunduran 5 ayrı fakültede yetiştirmektedir. Üniversitede ayrıca 2800 hava trafik kontrolörü, 2300 uçak teknisyeni öğrencisi ile birlikte havacılık sektörünün ihtiyacı olan kabin ve yer hizmetleri mürettebatı ile havacılık alanındaki yöneticiler yetiştirilmektedir.

Türkiye’den gelen  heyete büyük ilgi  gösteren Çin  CAFUC Üniversitesi rektörü karşılıklı işbirliğine hazır olduklarını ve görüşülen konuları kendi üst düzey sivil havacılık yetkililerine aktararak karşılıklı ziyaretler ve müşterek çalışmalarla uzun dönemli çalışmalara hazır olduklarını vurgulamıştır.

Üniversite Rektörü Guan LIXIN ile üniversitenin havaalanı, hangarları ve simülatör tesisleri gezilmiş, yılın 300 günü ve haftanın her günü uçuş yapıldığı, üniversitenin aynı zamanda bir İnsansız Hava Aracı koleji olduğu öğrenilmiştir. Ziyaret esnasında pilotaj öğrencilerinin uçuş manevralarına ve G kuvvetine dayanıklılıklarını artırmak için geliştirilen açık hava spor aletleri de dikkat çekmiştir.

THK Üniversitesi heyetinin Çin’deki diğer havacılık üniversiteleri ile olan görüşmeleri devam etmektedir.