THK Genel Başkanı ve THK Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Kürşat ATILGAN’ın, THK Üniversitesi 2018-2019 Akademik Yıl Açılış Törenindeki konuşması;

Kıymetli gençler,

Bir milletin umudu yoksa o milletin bizatihi kendisi de yok demektir… Milletlerin umudunu ancak ve yalnız gençler diri tutar. Bu nedenle Devletimizin kurucusu ve Cumhuriyetimizin barisi Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk, Cumhuriyeti gençlere emanet etmiştir.

Türk Hava Kurumu Üniversitesi, milletimizin umudu siz gençlerin en iyi şekilde yetişmesi, rehberlik etmesi için kuruldu. Çünkü Ulu Önder Atatürk; “Hayatta en hakiki mürşit, ilimdir” demişti.100 yaşına yaklaşan Türk Hava Kurumu olarak, havacılık alanında kazandığımız çok kıymetli bilgileri üniversitemize aktardık. Türk Hava Kurumu’nun asırlık bilgi hazinesi şu anda bu çatının altında.Milletimizin ve Türk Hava Kurumu’nun sizlerden beklentisi çok yüksek…

Henüz üniversitemiz yokken Türk Hava Kurumu olarak, şanlı geçmişimizde uçaklar, uçak motorları üretmiş, 6500 pilot yetiştirmiş, sportif havacılıkta dünya çapında ilkleri başarmış, her yıl on binlerce gencimize ücretsiz havacılık eğitimi vermiştik. Yaptıklarımızı görmeniz için en kısa zamanda Türk Hava Kurumu Müzesini ziyaret edin. Hatta gitmişken kuleden paraşüt atlayışı da yapın. Türk Hava Kurumu Milletimizin maddi ve manevi desteğiyle bu saydıklarımın çoğunu yapmaya halen devam ediyor. Yani, yine uçak üretiyor, yine gençlere ücretsiz eğitimler veriyor, yine pilotlar yetiştiriyor, orman yangınlarını söndürüyor, helikopterlerle ambulans hizmeti sağlıyor, filolar uçuruyoruz. Bu büyük işlere ilaveten 7 sene evvel büyük fedakârlıklarla Türk Hava Kurumu Üniversite’sini kurduk. Umutlarımızı ve hedeflerimizi daha da yükselttik. Kaynaklarımızı, imkânlarımızı sonuna kadar üniversitemize tahsis ettik.

Meyvelerini de toplamaya başladık… Bugün Üniversitemiz, THK bünyesinde, akademik dünyaya nüfuz edecek güçlü bir kuruma dönüştü. Artık az zamanda çok ve büyük işler yapmanın eşiğindeyiz. Kıymetli gençler, bunu sizlerle başaracağız. Hedefimizbütün Dünyanın gıptayla izlediği akademik başarılar, hayallerin ötesinde yeni icatlar ve her daim güncellenen bir teknoloji yaratmaktır. Bu hususta son yıllarda büyük mesafeler kat ettik. Devletimizin büyük hedefleri doğrultusunda şüphesiz bunu başaracağız. Bu vesileyle bu hedeflere koşmamızı mümkün kılan Türk Hava Kurumu’nun her zaman destekçisi büyük Türk Milletine sonsuz minnet ve şükranlarımı sunuyorum. Bu Millet olmasa Türk Hava Kurumu olmayacak, dolayısıyla THK Üniversitesi de doğmayacaktı. Millete borcumuzu her gün, azimle, umutla, heyecanla, yılmadan, usanmadan daha çok çalışıp başararak ödeyeceğiz.

Akademik ve idari kadromuz, ilişikli olduğumuz kamu kurumları, büyük THK ailesi ile koordineli var gücüyle bu hedeflerin başarılması için ter dökmektedir. İçinde bulunduğumuz çağ, baş döndüren yeniliklerin çağı. Bugün doğduğu ülkeden başka bir ülkeye göç etmiş birisi, uzaya çıkıp geri dönen uzay mekikleri icat ediyor. Başkaları Çin’de insan taşıyan dronelar yapıyorlar. Neden biz yapmayalım? Bize düşen, vakit kaybetmeden taş üstüne taş koymak ve herkesin önüne geçmektir. Zaman kaybettik ama bunu başaracağız.

Sevgili Gençler,

Bir üniversitenin prestiji öğrencilerinin, araştırmacılarının niteliği ile ölçülür. Sizler ne kadar azimli, ne kadar yenilikçi, ne kadar çalışkan, ne kadar talepkar olursanız, Türkiye’nin ve dünya’nın dört bir yanından akademisyenler THK Üniversitesi’nde taleplerinize cevap vermek için hazır olacaklardır.

Kıymetli davetliler,

Bizler, havacılık yapıyoruz. Havacılık sihir gibidir. İmkânsızı oldurmaktır. Ağır kütleleri uzayın derinliklerine ulaştırmak, başka boyutlar, başka dünyalar keşfetmektir. Türk Hava Kurumu Üniversitemizi bu misyon doğrultusunda kurduk. İşimiz; kimsenin yapamadığını yapmak ve çetin olanı kolaylaştırmaktır. Buna inanıyoruz, yapacağız. 

Dünyayı, bilim insanları değiştiriyor. Mesela Hezarfe, Lagari Hasan Çelebi, Nikolay Tesla, İgor Sikorsky… İlk ikisi bizden. Milletimiz ve THK onlara müteşekkiriz. Fakat Tesla ve Sikorsky kısmı çok mühim. Her ikisi de icatlarıyla ABD’ye güç ve zenginlik katmışlar. Ve bir çok diğerleri gibi ikisi de ABD’de doğmuş değil. Tesla Yugoslavya’dan, Sikorsky Ukrayna’dan göçmüş ABD’ye. Tıpkı Einstein gibi. Tabii ABD onlara imkanlar sağlamış, el üstünde tutmuş… Bugün memnuniyetle görüyoruz ki, Devletimiz bu durumu gördü ve gerek ülke dışında yaşayan beyinlerimizi, gerekse geleceğin Tesla, Einstein, Sikorsky adaylarını ülkemize, yani THK Üniversite’sine çekmek için politikalar geliştiriyor. Sonuna kadar destekçisiyiz. Kolları sıvadık. Çıkış yolu belli. Çalışacağız…

Tarihinde sömürü, zulüm, adaletsizlik nedir bilmeyen zalime karşı mazlumun, zulme karşı adaletin-hakkın yanında saf tutmuş Türk Milleti, şimdilerde karanlık görünse de yüce Atatürk’ün söylemiyle ”Âtinin yüksek medeniyet ufkunda bir güneş gibi parlamaya devam edecektir.”

İşte sevgili gençler…

Dünya durdukça geçerli olacak bu hedefi başkası değil siz gerçekleştirecek, bütün milletlere örnek olacaksınız. Bu örnek olma bahsi çok mühim. Öyle kuru kuruya örnek olunmuyor. Örnek olmak için bazı olmazsa olmazlar var. İlk önce geçmişi çok iyi bileceksiniz. Duymuşsunuzdur, Tarih tekerrürlerden ibarettir. Geçmişi bilen, eskilerin hatalarına düşmez. Sonra kendinizi çok iyi bileceksiniz. İnsanın, kendini bilmesi ülkesini bilmekle başlar. Türkiye’yi aşkların en büyüğüyle sevip, sadakatlerin en büyüğüyle bağlanacaksınız. Çünkü:

“Dörtnala gelip Uzak Asya’dan

Akdeniz’e bir kısrak başı gibi uzanan bu memleket, bizim.”

Sonra da dünya’yı çok iyi bileceksiniz. Dünya’nın en ücra köşesindeki gelişmeleri yakından takip edecek, bilgileneceksiniz. Dünya’nın hatta uzayın neresine giderseniz gidin bir ayağınız gözünüz kulağınız bu toprakta olacak. Milletimizin sizlerden beklentisi budur.

Unutmayın ki sizler buraya, Türk Hava Kurumu Üniversitesi’ne bunun için geldiniz. Türk Hava Kurumu Üniversitesi sizleri bu kutsal amaca hazırlamak için var. Çağımız, drone çağı. Gelecek yıllarda göğün en alt katmanı droneların cirit attığı bir sahaya dönüşecek.Bilim kurgu gerçeğe dönüştü. Yarının dünyasında bütün hava araçları insansız üretilecek. Geleceği tahmin etmek güç. Bize düşen oyunun içinde olmak… Sizler, Türk Hava Kurumu Üniversitesinden aldığınız eğitimle, yeni teknolojileri projelendiren, üreten, yöneten, uçuran, bakımını yapan, yazılımlar geliştiren kişiler olacaksınız. Dünya’daki emsalleri arasında en iyilerden biri olacak Türk Hava Kurumu Üniversitesi, sizin sayenizde yalnız Türkiye’de değil dünya’da öncü bir kuruma dönüşecektir.

Sevgili gençler!

Beklentimiz odur ki; Dünyanın geleceğinde en gür ses Türkiye’nin olacaktır. İçinde bulunduğumuz Dünyaya baktığımızda en hayırlısının bu olduğunu görüyoruz…

Umudunuz canlı olsun. Hayallerinizin peşinden gitmekten vazgeçmeyin. Yolumuz açık olsun.

“İstikbal göklerdedir.”