TÜRK HAVA YOLLARI ARTAN PİLOT İHTİYACINI KARŞILAMAK İÇİN TÜRK HAVA KURUMU ÜNİVERSİTESİ İLE 4 BİN PİLOT İÇİN ANLAŞMA İMZALADI

Türk Hava Yolları artan pilot ihtiyacını karşılamak için Türk Hava Kurumu Üniversitesi ile 4 bin pilot için anlaşma imzaladı.

Son yıllarda %90’ı kendi bünyesinde olan pilotaj eğitimiyle öne çıkan Türk Hava Kurumu Üniversitesi’nden THY 4000 pilot talep etti.

Halen bünyesinde büyük kısmı Yunan ve Fransız pilotlardan oluşan 900 yabancı uyruklu pilot istihdam eden THY, THK Üniversitesi’den temin edeceği pilotlarla ihtiyacını karşılamak istiyor.

Yakın zamanda yapacağı uçak alımlarıyla mevcut uçak sayısını en az 2 katına çıkarmayı planlayan THY böylece dünyanın en büyük havayolu olma hedefinin yanında THK Üniversitesi’nden temin edeceği pilotlarla milli pilot sayısını artırmayı hedefliyor.

THK Üniversitesi ise üniversiteler arasında halen pilot yetiştirme imkanina sahip en büyük üniversite olarak, ülke pilot yetiştirme kapasitesinin % 90’na sahip olmanın verdiği avantajı THY’nin ihtiyacını karşılamak yönünde kullanacaktır.

Aynı zamanda TSK’nin savaş pilotu ihtiyacını karşılamak maksadıyla Harp Okulları öğrencilerinin temel pilot eğitimlerini de vermeye devam edecektir.

Türk Hava Kurumu ve Türk Hava Yolları arasında yapılan bu önemli protokolün imzaları ise bugün İstanbul’da atılmıştır.